Критерії оптимального вибору ЗЗР, добрив, насіння. Як купити найкраще за найнижчою ціною?

Критерії оптимального вибору ЗЗР, добрив, насіння. Як купити найкраще за найнижчою ціною?

Підготовка до посівної — важливий етап агровиробництва. Адже для гарного врожаю потрібне якісне насіння, добрива та ефективні ЗЗР. Зазвичай, аграрії заздалегідь запасають ці ресурси й входять в посівну готовими на 90-100%. Однак війна змінила ці традиції.

Висока вартість засобів виробництва та їх дефіцит, змусили аграріїв шукати шляхи оптимізації бізнесу. Одні намагаються заощадити на вартості, змінюючи оригінальні продукти генериками. Інші експериментують із нормами внесення добрив та захистом рослин. У будь-якому випадку, така економія тільки «на руку» шахраям, що продають дефіцитний товар по привабливій ціні. Для того, щоб не потрапити у пастку «якісне й дешеве» потрібно розуміти:

  • Де краще купити добрива й насіння?
  • На які критерії варто звернути увагу, обираючи потрібний продукт?
  • Які нові фінансові інструменти, акції та цікаві пропозиції актуальні на ринку?

Архітектура ринку: хто є хто

Український ринок посівного матеріалу та ЗЗР — це площина в якій взаємодіють вітчизняні та іноземні виробники, дистриб’ютори і самі аграрії.

За даними дослідження від АПК-Інформ, більш ніж половина опитаних серед 120 сільгосппідприємств з різних куточків України замовляють засоби виробництва у дистриб’юторів. При цьому, респонденти наголошують, що залюбки б купували насіння напряму в виробника, однак складності з комунікацією, логістикою та формами оплати заважають такій співпраці.

Де купують посівний матеріал аграрії

Варто звернути увагу

Обираючи посівний матеріал, добрива та ЗЗР сільгоспвиробники звертають увагу на наступні критерії:

  1. Ціна
  2. Бренд
  3. Сорт насіння або склад препарату (дієві речовини)
  4. Репутація постачальника
  5. Наявність гнучких форм оплати
  6. Вартість логістики
  7. Гарантії результату
  8. Прозорість угоди

При цьому оптимальним вважається співвідношення:

вартість товару = релевантний результат.


Плануючи придбати посівний матеріал або ЗЗР, аграрії вимагають підтвердження його ефективності в реальних умовах. Для цього виробники та постачальники організовують Дні Поля або здійснюють демонстраційні посіви.

Звичайно, великі агропідприємства, що мають в обігу вільні кошти, можуть дозволити собі купувати оптом, напряму у постачальників. Тоді як відомі виробники, зацікавлені у збуті великих партій. тому пропонують гуртовим замовникам вигідні умови співпраці, знижки та акції.

Чого не скажеш про дрібних покупців. Залежність від появи вільних грошей та неможливість працювати із виробником напряму, змушують їх витрачати час на пошуки оптимальних пропозицій доставки та оплати. Варто зазначити, що такі фінансові інструменти як відстрочка платежу, кредит та бартер дуже важливі для підтримки малих та середніх агровиробників, особливо в умовах воєнного стану. Підтверджує цю тезу наступна діаграма.

Вижити та вийти в плюс: агро в нових реаліях

Війна в Україні значним чином вплинула на стан та розстановку сил на ринку агроресурсів. В результаті вітчизняні аграрії стикнулися з рядом нових викликів. Тож, за даними Насіннєвої асоціації України, напередодні посівної 2022 року аграрії відчували брак наступних ресурсів: азотних добрив не вистачало на 1,2 млн га, комплексних добрив — на 897 тис. га, ЗЗР — на 1,1 млн га, насіння — на 802 тис. га.

Чинники, які ускладнюють ситуацію на ринку агро ресурсів

  • Складності з доставленням та розмитненням посівного матеріалу, добрив і ЗЗР з-за кордону.
  • Збільшення їх вартості.
  • Вихід з внутрішнього ринку найбільших постачальників азотних та калійних добрив білоруського й російського виробництва.
  • Призупинення діяльності вітчизняних виробників добрив і ЗЗР, розташованих на окупованих та деокупованих територіях.
  • Здорожчання та ускладнення логістики.
  • Непрозоре ціноутворення вітчизняних постачальників.
  • Брак фінансування та обігових коштів у аграріїв.
  • Відсутність запасів насіння, добрив, ЗЗР на складах сільгосппідприємств.
  • Шахраї, що пропонують не кондицію та фальсифікат.

«В Україні запаси добрив фактично вичерпані. А ті, що ввозяться з-за кордону, розкуповуються на ходу, прямо з коліс. Тому аграрій втрачає тричі: довго чекає, дорого купує та ще й має недостатню кількість. А враховуючи те, що посівна -2023 буде проходити в умовах підвищених ризиків та космічних цін, без підтримки держави агровиробникам буде складно…», — Іван Чайківський, секретар Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики

Отже, сьогодні українські аграрії вимушені працювати в умовах обмежених та дорогих ресурсів. З цього випливає, що в боротьбі за прибутковість бізнесу виграють найспритніші: ті, хто швидше за інших дізнається про наявність вигідної пропозиції та зможе придбати якісні засоби виробництва по прийнятній вартості.

Купити добриво та посівний матеріал по оптимальній ціні

Тож, ми пропонуємо скористатися торговельною платформою Spilca, що стане в нагоді аграріям в складних умовах сьогодення. В додатку можна знайти надійних партнерів: постачальників ресурсів, послуг та фінансування, а також здійснити продаж виробленої продукції. 

Крім того, цей онлайн майданчик інформує клієнтів про акції, знижки, цікаві фінансові рішення, кредитні та грантові програми тощо. Таким чином, користувачі можуть швидко дізнатися про найцікавіші пропозиції та купити необхідні продукти по оптимальній ціні.

arrow Попередня Фітопатологія насіння – ризики та запобіжні заходи