Фітопатологія насіння – ризики та запобіжні заходи
21Кві
Якісний посівний матеріал – запорука гарного врожаю. Саме тому кожен аграрій прагне купити насіння високого ґатунку по оптимальній ціні. І поки сільгоспвиробники шукають цікаві пропозиції, шахраї діють, пропонуючи підробний посівний матеріал з хорошою знижкою.
На думку експертів тіньовий ринок насіння в нашій країні може сягати 200 млн доларів на рік. Зазвичай в цю статистику включають фальсифікат, некондицію та контрафакт, завезений в Україну «за сірими схемами».
«За даними інформаційної агенції АПК Інформ доля фальсифікату насіння в Україні складає від 15% до 30%. Інколи цей показник перевищує 50%. Здебільшого ця цифра стосується розрекламованих продуктів відомих брендів».
Що посієш, те й збереш
Купити дешеве насіння в Україні бажають чимало аграріїв. За даними дослідження, проведеного агенцією АПК Інформ, 25% опитаних свідомо купували фальсифікат, бо його вартість була досить приваблива. Тоді як за даними цього ж опитування, найчастіше з не кондиційним насінням стикаються саме дрібні (до 5000 га) підприємці. Такий досвід вони пов’язують з власною некомпетентністю та браком знань у цій сфері.
Купуючи фальсифікат, сільгоспвиробники йдуть на свідомий ризик, що зазвичай призводить до сумних наслідків: від поганої схожості до цілковитої втрати врожаю. На жаль, врятувати ситуацію, застосуванням інноваційних технологій і добрив, на етапі коли насіння вже посіяно, дуже складно.
Отже, від неякісного посівного матеріалу страждають не тільки сільгоспвиробники, а й аграрний сектор в цілому. І якщо використання фальсифікату, зазвичай, обертається фінансовими збитками для підприємства, то на державному рівні така економія може призвести до втрати валового обсягу врожаю та зниження конкурентоспроможності країни на міжнародних ринках.
Ринок фальсифікованого насіння: як це працює
Отже, бажаючи отримати більші прибутки, аграрії шукають різні варіанти економії. Це добре розуміють «дистриб’ютори», що пропонують насіння «відомих брендів» за низькою ціною.
Наразі в Україні існує кілька схем виробництва фальсифікату. Так, наприклад, шахраї купують ліквідне насіння і фарбують його у колір протруєного. Далі вони друкують брендовану етикетку, фасують підробку в ідентичне оригіналу пакування і продають через торгові точки та інтернет-магазини.
Посилаючись на відомості інформаційної агенції АПК-Інформ, директор Насіннєвої асоціації України Сюзанна Григоренко зазначає наступне.
В усіх зазначених випадках шахраї отримують надприбутки, а аграрії – збитки. Для того, щоб запобігти даній ситуації потрібно купувати насіння тільки у перевірених постачальників.
Довіряй, але перевіряй!
Згідно зі статистичними даними близько 40% насіння в Україні не відповідає стандартам якості. Відомо, що недобросовісні виробники можуть зменшувати кількість дієвих речовин при обробці насіння та заощаджувати кошти, використовуючи дешевші аналоги. В окремих випадках шахраї йдуть на крайнощі та продають фарбоване насіння як протруєне. Визначити якість посівного матеріалу можна в спеціальних лабораторіях.
Інформація, що стає відома за результатами лабораторного дослідження посівного матеріалу:
- Маса 1000 насінин
- Енергія проростання
- Схожість
- Тип протруйника
- Види домішок
- Хвороби та зараженість шкідниками
Завдяки даним лабораторних досліджень, сільгоспвиробники можуть оцінити якість посівного матеріалу, та за необхідності скорегувати види обраних ЗЗР та технологію вирощування.
Купити якісне насіння по оптимальній ціні
Тож ми пропонуємо скористатися платформою Spilca – сучасним онлайн майданчиком, що об’єднує виробників насіння, дистриб’юторів та аграріїв. Наш сервіс пропонує тільки оптимальні пропозиції від перевірених та надійних постачальників. До того ж вичерпна інформація у профілі компаній та чесні відгуки сприяють укладанню максимально вигідних та прозорих угод.
Плануючи купити насіння на платформі Spilca, аграрії можуть бути впевнені в оригінальності його походження. А спеціальні програми лояльності та опція групових покупок дозволяють придбати якісний посівний матеріал по оптимальній вартості.